بيشاپور

بعد از کلی تاخير باز برگشتم.
اين همه مدت که نبودم دليلش فقط يه جور تنبلی و بی حوصلگی بود. نمی دونم ولی انگار چيزی برای نوشتن نداشتم. بگذريم . . .
با اينکه شايد يه جورايی تکراری باشه اما الان ميخوام راجع به يه بازديد ديگه بنويسم ! ‌! !‌
اين بار رفتيم بيشاپور نزديک کازرون.
يه شهر قديمی ساسانی و مهمترين اثری که ازش به جا مونده معبد آناهيتا.
از خود شهر ميشه گفت تقريبا چيز چندان جالبی باقی نمونده. در واقع چيز سالمی باقی نمونده. و غالب قسمتهای باقی مونده هم به خاطر شرايط جوی و گذشت زمان خورده شده و کم کم از بين رفته. (( در اين جور ساختمونها که از قطعات ريزی ساخته ميشن که با ملات به هم چسبيدن معمولا ملاتها زودتر از مصالح سنگی خورده ميشه و باعث خرابی بنا ميشه ))
اين دو تا عکسی که مي بينيد مال همون بيشاپوره. البته بماند که وقتی که ما رفتيم از اين همه سبزی و هوای مساعد خبری نبود. همه داشتيم از گرما تلف می شديم ! ! !
اين تالار اصلی يا تالار تشریفاته. البته بقايای تالار تشريفات.
تالار تشریفات

اين يکی هم بنای يادبود شهره که تاريخ ساخت و نمی دونم اسم معمار شهر و . . . روی ستونهاش کنده کاری شده. (( جالب اينکه معمار اينجا يک يونانی بوده که موقع جنگ اردشير با والريانوس اسير شده ! ! ! ))
بنای یادمان شهر

تنها چيز ديگه ای که به نظرم ميرسه اين که ميگن کف يکی از تالارها با موزاييک هايی رنگی به ابعاد ۵ ميليمتر فرش شده بود که ايران شناس مشهور جناب رمان گیرشمن زحمت وافری متحمل شدن و همه اش رو کندن و بردن توی موزه های کشور خودشون ! ! !
اما ساده ترين و تاثير گذارترين و واقعا زيباترين بخش اين بناها معبد آناهيتاست. اين معبد برای پرستش الهه آب و باروری آناهيتا ساخته شده. اين معبد يک ساختمون کاملا ۴ گوشه است که درست وسطش يه حوض به عمق ۳۰ سانتيمتر درست شده. برای اينکه آب به راحتی توی حوض جمع بشه اين مکعب حدود ۶ يا ۷ متر توی زمين فرو رفته. اين عکس زيری درست از سطح زمين گرفته شده. آب داخل اون حوض کم عمق وسط جمع ميشده ، و بعد اطراف اون مراسم نيايش و قربانی انجام ميگرفته و مجددا راه خروجی باز ميشده و حوض خالی ميشده. راستی هنوز بخشهایی از کانالهایی که آب رو به این معبد میاورده و همین طور یه چاه که به یه سفره آب زیر زمینی می رسیده ((( و هنوز آب داره ! ! ))) باقی مونده. البته توجه کنين که اين قسمت از اول سقف نداشته تا اشعه های خورشيد به سطح آب بتابه. داخلش واقعا آدم يه احساس عجيبی پيدا ميکنه ! ! ! معبد آناهیتا

اين عکس دوم هم راهروهاي اطراف معبد رو نشون ميده که ۴ طرف معبد رو دور میزنن.

راهروهای اطراف معبد

اينم از شهر بيشاپور ! ! ! اگر وقت کردين حتما يه سری بزنين . . . البته ترجيحا و به خاطر راحتی خودتون و اينکه لذت بيشتری ببرين توی نوروز و بهار بياين وگرنه گرما و خشکی کلافه تون ميکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.