1390

 • شماره 121 مجله شبکه (فروردین و اردیبهشت 1390)

جلد شماره 121

یادداشت این شماره که در آن از انشعاب یا Fork در دنیای اپن‎سورس صحبت کرده‎ام و به صورت خاص به جداشدن LibreOffice از مجموعه OpenOffice که به مالکیت سان درآمده است، اشاره کرده‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

مقاله دیگر بخشی است از پرونده‎ای با نام «جنگ مرورگرها» که بررسی و مقایسه نسخه‎های تازه مرورگرهایی که در آن زمان عرضه شده بودند، می‎پرداخت. در این مقاله من مرورگر سافاری اپل را مورد بررسی قرار داده‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

ویلند (Wayland)، واسط گرافیکی جدیدی که گفته می‎شود در آینده جایگزین سیستم مدیریت نمایش X خواهد شد، موضوع مقاله دیگری است که در این شماره کار کرده‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

هفتمین قسمت از مجموعه مقالات این مار خوش خط و خال (برنامه‎نویسی به زبان پایتون)، به معرفی نحوه پیاده‎سازی سیستم‎های کلاینت/سرور ساده می‎پردازد. (دریافت با فرمت pdf)

بخش ثابت کتاب IT این شماره که به معرفی کتاب مشهور Design Pattern و گروه چهارنفره نویسندگان آن اختصاص داده شده است. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 122 مجله شبکه (خرداد 1390)

جلد شماره 122یادداشتی که در این شماره درباره پوسته جدید اوبونتو و عرضه نسخه سوم GNOME نوشته‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

قسمت هشتم از مجموعه مقالات این مار خوش خط و خال (برنامه‎نویسی به زبان پایتون) که در آن تفاوت‎های سری 3 پایتون با سری 2 را به اختصار شرح داده‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

مقاله‎ای که به مناسبت انتشار نسخه 11.04 توزیع اوبونتو (Natty Narwhal) خصوصیات و تازه‎های این توزیع پرطرفدار را بررسی می‎کند. (دریافت با فرمت pdf)

بخش ثابت کتاب IT این شماره که در آن به معرفی استیو مک‎کانل (+) نویسنده کتاب Code Compelete پرداخته شده است. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 123 مجله شبکه (تیر 1390)

جلد شماره 123یادداشت من در این شماره که در آن به هیاهوی تبلیغاتی شکل گرفته پیرامون محاسبات ابری یا کلاودها پرداخته‎ام. در این یادداشت نظرات استالمن و الیسون را نیز درباره ابرها آورده‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

مطلبی که به بهانه رونمایی از اولین نسخه ویندوز 8 در نمایشگاه D9 نوشتم و در آن تازه‎ها و امکانات این نسخه جدید ویندوز بررسی شده‎اند. (دریافت با فرمت pdf)

معرفی 10توزیع کمتر شناخته شده لینوکس که کاربردها یا جامعه هدف خاص خود را دارند. (دریافت با فرمت pdf)

قسمت نهم مجموعه مقالات این مار خوش خط و خال (برنامه‎نویسی به زبان پایتون) که در آن به معرفی ماژول PyGame و توسعه پیش‎نمونه یک بازی ساده پرداخته‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

بخش ثابت کتاب IT این شماره که در آن به معرفی نیکلاس کار (+) و کتاب مشهورش «ژرفای اندک: آنچه اینترنت بر سر مغز ما می‎آورد» پرداخته‎ام. (دریافت با فرمت pdf)

نخستین مقاله‎ای که با نام «وب، باز متولد شده است» برای پرونده ویژه این شماره (وب، می‎میرد یا می‎ماند؟) ترجمه کرده‎ام و در آن تاثیر پذیرش استاندارد HTML5 بر شکوفایی دوباره وب و کاربردهای جدید آن بررسی شده است. (دریافت با فرمت pdf)

مقاله دوم من در پرونده ویژه این شماره در واقع ترجمه چهار نوشتار کوتاه است که به عنوان مطالب تکمیلی یکی از مقالات ساینتیفیک آمریکن منتشر شده‎اند و در آن‎ها درباب آینده‎ای که وب و امکانات جدیدش برای ما خواهند ساخت و همچنین کارکردهای جدیدی که وب به عنوان یک ماشین اجتماعی یافته، صحبت شده است. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 124 مجله شبکه (مرداد 1390)

جلد شماره 124در این شماره از من، تنها یک یادداشت درباره تبلت‎ها به چاپ رسید که در آن به جو ایجاد شده پیرامون این پدیده نوظهور پرداخته‎ام. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 125 مجله شبکه (شهریور 1390)

جلد شماره 125

در این شماره برای اولین بار یک محصول (یک پرینتر لیزری سامسونگ) را بررسی (Review) کردم. تجربه بدی نبود، اما چندان علاقه‌ای به این کار پیدا نکردم. به هر حال احتمالا اولین و آخرین تجربه در این زمینه خواهد بود. (دریافت با فرمت pdf)

خبر استعفای جابز در 24 آگوست این ماه در کل دنیای IT سروصدای زیادی به پا کرد. متاسفانه چون پرونده ویژه این شماره به لینوکس اختصاص داده شده بود و از طرفی با کمبود جا مواجه بودیم، تنها به انتشار خبری یک صفحه‌ای درباره این رویداد اکتفا کردیم و نوشتن این یک صفحه به من واگذار شد. (دریافت با فرمت pdf)

در یادداشت این شماره به مناسبت بیست سالگی لینوکس به بحث مشارکت افراد عادی در پروژه‌های اپن‌سورس از طریق ترجمه و گزارش خطاها و . . .  پرداخته‌ام. (دریافت با فرمت pdf)

بالاخره در پرونده ویژه این شماره هم به رغم علاقه زیادم، به خاطر مشارکت بیش از انتظار دوستان تحریریه و کمبود جا، من تنها یک مطلب داشتم و آن هم مصاحبه‌ای بود که به مناسبت بیست سالگی لینوکس با لینوس توروالدز انجام شده بود. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 126 مجله شبکه (مهر 1390)

جلد شماره 126

بعد از استعفای جابز، با همکاران مجله به فکر پرونده ویژه‌ای در مورد زندگی جابز افتادیم. خوشبختانه یا متاسفانه، این شماره درست همزمان با درگذشت استیو جابز منتشر شد و حتی بسیاری از دوستان متعجب شده بودند که چگونه در چنین فرصت کوتاهی توانستیم پرونده‌ای برای جابز تدارک بینیم. به هرحال مقاله‌هایی که در این شماره کار کردم به ترتیب این‌ها هستند:

قسمت دهم مجموعه مقالات پایتون که در آن به اختصار نحوه استفاده از کتابخانه curses در پایتون و ایجاد رنگ‌ها و جلوه‌های مختلف در ترمینال را شرح داده‌ام. (دریافت با فرمت pdf)

در مقاله مخفی‌گاه پنگوئن‌ها، به معرفی ابزارها و تجهیزات لینوکسی پرداخته‌ایم که بصورت معمول انتظار نمی‌رود ردپایی از لینوکس در آن‌ها دیده شود. این ابزارها شامل موتورسیکلت، قهوه جوش، شیردوش و غیره بودند. (دریافت با فرمت pdf)

یکی دیگر از مقالاتی که در این شماره کار کردم به هک شبکه Play Station سونی و درس‌هایی که می‌توان از آن گرفت، پرداخته بود. (دریافت با فرمت pdf)

بخش ثابت کتاب IT این شماره را به معرفی مارتین فاولر (+) و کتاب مشهورش Domain Specific Languages اختصاص داده بودم. (دریافت با فرمت pdf)

مقاله «مدافعان» که در بخش ثابت جرایم IT منتشر شد، به بررسی نمونه‌ای از کارگاه‌هایی پرداخته است که برای تربیت نسل بعدی متخصصان امنیتی و هکرهای کلاه سفید برگزار می‌شوند. کارگاهی که در این مقاله معرفی شده است، در بریستول انگلستان برگزار شده و طی آن شرکت‌کنندگان از شبکه یک شرکت فرضی در برابر حمله‌های از پیش تعیین شده محافظت می‌کنند. (دریافت با فرمت pdf)

بالاخره برای پرونده ویژه این شماره هم سخنرانی جابز در جمع فارغ‌التحصیلان استنفورد را ترجمه کردم که البته روایت‌ها و ترجمه‌های دیگر آن را می‌توانید در گوشه و کنار اینترنت بیابید. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 127 مجله شبکه (آبان 1390)

جلد شماره 127

پرونده ويژه اين شماره ماهنامه به بررسي ارتباط سينما و فناوري مي‌پرداخت. از پيش‌بيني‌هايي مطرح شده در فيلم‌هاي سينمايي که به واقعيت پيوسته‌اند گرفته تا تاثيرات پيشرفت‌هاي گرافيک کامپيوتري بر فيلم‌سازي نوين. چون اين مقوله کلا از حيطه علايق و تخصص من خارج بود، در اين پرونده ويژه هيچ مقاله‌اي نداشتم. مقاله‌های من در این شماره به ترتیب این‌ها هستند:

درگذشت جابز در تمام دنيا هياهوي شديدي ايجاد کرد، اما آنچه در ايران مشاهده مي‌شد بيش از هر چيز جوگيري و افراط و تفريط ي بود که از خصيصه‌هاي ذاتي ما ايراني‌ها است. در يادداشت اين شماره با الهام از يکي از پادکست‌هاي راديوفنگ به اين موضوع پرداختم که جابز هم به رغم همه هنرها و توانايي‌اش جزيي از ماشين اقتصادي سرمايه‌داري بود. ماشيني که هر کس سهم بزرگتري در سودآوري آن داشته باشد؛ فارغ از نيت و دانش‌اش، عزيزتر خواهد بود. (دریافت با فرمت pdf)

دنياي آي‌تي در اين ماه، يکي از پايه‌گذاران و مهره‌هاي اصلي خود را از دست داد. کسي که به رغم خدمات فراوان و ارزنده‌اش، هيچ‌گاه مانند جابز از او يادي نشد و برايش مراسم سوگواري .برگزار نشد. جان مک‌کارتي فقيد، پدر هوش مصنوعي، خالق زبان ليسپ و نظريه پرداز محاسبات ابري در 24 اکتبر 2011 درگذشت و ما در نوشته‌اي هرچند کوتاه يادش را گرامي داشتيم. (دریافت با فرمت pdf)

قسمت يازدهم مجموعه مقالات پایتون را به معرفي مختصر پايگاه‌هاي داده و کار با کتابخانه apsw اختصاص دادم. مطالب اين مقاله بسيار ابتدايي هستند و در قسمت بعد آن‌ها را کامل‌تر خواهم کرد. (دریافت با فرمت pdf)

در اين شماره نوشتن بخش ثابت زنان IT مجله نيز به من واگذار شد. در اين شماره به بررسي زندگي و فعاليت‌هاي تجاري کارلي فيورينا پرداختم. جالب اينکه داستان رسوايي‌هاي اخلاقي HP در دوران مديريت فيورينا يکي از نخستين مقاله‌هايي بود که در آذر 1385 براي چاپ در شماره 71 مجله ترجمه کردم. (دریافت با فرمت pdf)

بخش ثابت کتاب IT این شماره را به معرفی دونالد کنوث (+) و کتاب مشهورش هنر برنامه‌نويسي کامپيوتر (+)اختصاص داده بودم. (دریافت با فرمت pdf)

بالاخره بخش ثابت جرايم IT نيز سهم من شد که براي اين بخش يکی از مقالات مجله وايرد را که به بررسي فعاليت‌هاي شيادانه سم جين و دانيل ساندين مي‌پرداخت ترجمه کردم. اين دو تا همين اواخر به فروش نرم‌افزارهاي امنيتي و آنتي‌ويروس‌هاي تقلبی مي‌پرداختند. به دليل طولاني بودن مقاله، آن را به دو بخش تقسيم کرديم که بخش دوم در شماره بعدي منتشر خواهد شد. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 128 مجله شبکه (آذر 1390)

جلد شماره 128

شماره 128 ماهنامه، ويژه‌نامه‌ای کاربردی بود که بيش از مباحث علمی و تئوری روی ارائه راه‌حل‌های ساده و رايگان برای امور روزمره و مشکلات کامپيوتری تمرکز داشت. من در اين شماره تنها يک يادداشت داشتم.

مخاطب مهمترين دارايی و انگيزه افرادي است که در حوزه نشر؛ چه به مفهوم سنتی و کاغذی و چه به مفهوم ديجيتال و آنلاين آن، فعاليت می‌کنند. بازخوردهای دريافتی از مخاطبان هميشه بهترين راهنما براي ناشران خواهد بود. اما جامعه ناشران ايران بيش از هرچيز از بي توجهي مخاطبين و عدم مشارکت آن‌ها رنج مي‌برد. کافيست کامنت‌هاي وبلاگ‌ها و سايت‌ها را ببينيد تا متوجه شويد به ندرت بحث و نقدي در آن‌ها صورت مي‌گيرد و کمتر خوراکي براي ادامه کار ناشر فراهم مي‌شود. در يادداشت اين شماره به اين موضوع پرداخته‌ام. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 129 مجله شبکه (دی 1390)

جلد شماره 129

در اين شماره ماهنامه، به واسطه ورود به سال جديد ميلادی و برگزاری نمايشگاه CES 2012 در لاس‌وگاس، پرونده ويژه را به موضوع چشم‌انداز فناوری در 2012 اختصاص داديم. من در مطالب اين شماره سهم به نسبت زيادی داشتم.

عدم اعتماد به فناوری‌های نوين، به ويژه نوع ديجيتالش، يکي از موانعی است که باعث عدم رشد و کاهش مقبوليت اين فناوری‌ها در جامعه (به خصوص طيف بزرگسال) می‌شود. در اين يادداشت تجربه‌ای شخصی را که در استانداری فارس داشتم بررسی کرده‌ام. (دریافت با فرمت pdf)

پارک فناوری زيراکس يا Palo Alto Research Center مهد بسياري از فناوری‌ها و تجهيزاتی است که به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنيم و گاه حتی آن‌‌ها را بديهی می‌پنداريم. بنيان‌گذار اين پارک يعني جاکوب جک گلدمن در بيستم دسامبر 2011 درگذشت تا دوباره به ما يادآوری کند که عمر فناوری ديجيتال دارد از يک نسل فراتر می‌رود. به همين مناسبت خبری کوتاه را در مجله کار کردم. (دریافت با فرمت pdf)

قسمت دوازدهم از مجموعه مقالات این مار خوش خط و خال (برنامه‎نویسی به زبان پایتون) که در آن به تکميل مباحث کار با پايگاه‌های داده و کتابخانه apsw پرداخته‌ام. (دریافت با فرمت pdf)

سرفصل امنيت اين شماره را هم من با ترجمه مقاله‌ای از کامپيوترورلد با نام شش تهديد امنيتی در حال رشد، تهيه کردم. در اين مقاله به روش‌های جديد کلاهبرداری و هک نظير هک سيستم ناوبري ماشين‌ها، هک‌هاي شبکه‌های اجتماعي و نفوذ به گريدهای هوشمند پرداخته شده است. (دریافت با فرمت pdf)

بخش زنان IT اين شماره را به مگ ويتمن، مدير عامل کنونی (و تازه‌کار) HP و مدير عامل اسبق eBay اختصاص دادم. هنوز مشخص نيست سياست‌های او می‌تواند HP‌ را از رکود فعلی بيرون آورد يا نه. (دریافت با فرمت pdf)

بخش ثابت کتاب IT این شماره را به معرفی پاول گراهام (+) و کتاب مشهورش هکرها و نقاشان (+) اختصاص داده بودم. انصافا ترکيب هنر و برنامه‌نويسی چيز جالبی خواهد شد! (دریافت با فرمت pdf)

قسمت دوم مقاله مربوط به جرايم IT که در شماره 127 کار شده بود، بخش ثابت اين شماره را تشکيل مي‌دهد. (دریافت با فرمت pdf)

بالاخره در پرونده ويژه اين شماره هم به بررسی فناوری‌های اپن‌سورسی که در سال 2012 منتظر آن‌ها خواهيم بود پرداخته‌ام. آينده بخش‌های مختلف سيستم عامل لينوکس، از کرنل و ميزهای کار گرفته تا ويلند و کيوت، در اين نوشتار بررسی شده است. (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 130 مجله شبکه (بهمن 1390)

جلد شماره 130

پرونده ویژه اين شماره ماهنامه، به ترند جدید بازار یعنی اولترابوک‌ها اختصاص یافته بود. چون بیشتر مطالب این پرونده به بررسی (Review) مدل‌های مختلف اولترابوک‌ها اختصاص داشت، من نقشی در این پرونده نداشتم. اما مطالبی که در بخش‌های ثابت داشتم این‌ها بودند:

اعتیاد مدیران و توسعه‌دهندگان اوبونتو به نوآوری (آن هم از نوع افراطی) و بخصوص ایده‌های جدید شاتل‌ورث در اختراع دوباره رابط کاربری با HUD (سرنام Heads Up Display) که قرار است منوها را به شیوه‌ای جدید در اختیار کاربر قرار دهد، دستمایه نوشتن یادداشت این شماره من بود. (دریافت با فرمت pdf)

قسمت سیزدهم از مجموعه مقالات این مار خوش خط و خال (برنامه‎نویسی به زبان پایتون) را به استفاده از کتابخانه apsw و کتابخانه mutagen برای ایجاد کاتالوگی از فایل‌های mp3 و ذخیره اطلاعات مربوط به آن‌ها در یک پایگاه داده کوچک اختصاص داده بودم. (دریافت با فرمت pdf)

بازهم نوشتن سرفصل امنیت اين شماره به من واگذار شد. مقاله این شماره ترکیبی است از ترجمه چندین مطلب کوتاه که در مورد نگرانی‌های امنیتی جدید در سال 2012 و راه‌های غلبه بر آن‌ها مطالعه کرده بودم. (دریافت با فرمت pdf)

پارکینگ‌ها نقشی اساسی در رشد وشکوفایی شرکت‌های مهم دره سیلیکون داشته‌اند. در این شماره به معرفی کسی پرداختم که پارکینگ خانه‌اش را برای تاسیس غولی به نام گوگل به پیج و برین اجاره داد. این زن، سوزان وویچیتسکی است که اکنون مدیر بخش بازاریابی و تبلیغات گوگل و همین‌طور خواهر زن سرگئی برین است. (دریافت با فرمت pdf)

بخش ثابت کتاب IT این شماره را به معرفی ریموند کرتزوایل (+) و کتاب مشهورش یگانگی نزدیک است (+) اختصاص داده بودم. کرتزوایل را ادیسون دوران معاصر لقب داده‌اند و بسیاری از پیش‌بینی‌هایش در مورد آینده و فناوری‌های نوین تاکنون به واقعیت پیوسته است. هرچند خودم وقوع پدیده یگانگی را چندان محتمل نمی‌دانم! (دریافت با فرمت pdf)


 • شماره 131 مجله شبکه (اسفند 1390)

جلد شماره 131

متاسفانه برخلاف وعده‌هایی که از چند ماه قبل در سایت ماهنامه به خوانندگان داده بودیم، ویژه‌نامه خودرو به این شماره نرسید و پرونده ویژه راهنمای خرید و استفاده از روترهای دو بانده را در اين شماره ماهنامه کار کردیم. در کنار مطالب پرونده، مقاله «ماندن یا نماندن» بسیار جذاب بود و معرفی و بررسی آی‌پد جدید هم خواندنی و پر از اطلاعات بود. مطالبی که من در این شماره کار کردم این‌ها بودند:

تغییر خط مشی رازداری و تعهدنامه استفاده از خدمات گوگل و حواشی آن، بهانه‌ای شد تا بر اساس یکی از برنامه‌های رادیو کالج پارک، درباره حباب اینترنتی ما و کوچک‌تر شدن مداومش بنویسم. در این برنامه رادیویی، از کتابی (+) نوشته الی پاریسر که در آن ایراد اصلی شخصی‌سازی نتایج جستجو؛ یعنی دور کردن کاربر از هرچه مورد علاقه‌اش نیست، مورد بررسی قرار گرفته بود نیز اسم برده شد. یادداشت من کم و بیش پیاده‌سازی آن برنامه رادیو کالج پارک بود. (دریافت با فرمت pdf)

قسمت چهاردهم یا آخر از مجموعه مقالات این مار خوش خط و خال (برنامه‎نویسی به زبان پایتون) را به استفاده از کتابخانه Tkinter و ساخت رابط‌های گرافیکی کاربر با استفاده از این کتابخانه توکار پایتون اختصاص دادم. البته باید اعتراف کنم که نسبت به قسمت‌های قبلی بسیار مختصرتر و کوتاه‌تر است. دوستانی که منتظر پایان این مجموعه بودند، حالا وقت شادی است! (دریافت با فرمت pdf)

داستان مگاآپلود و رییس جنجالی و عجیب و غریبش، یکی از داغ‌ترین خبرها در این ماه بود. بخش جرایم IT این شماره که به نسبت مقاله مفصلی هم بود (+)، به صورت کامل به جزییات حمله پلیس به ویلای کیم دات‌کام و دستگیری او و همچنین تبعات قانونی آن می‌پردازد. البته بحث‌های قانونی و مالی درباره فعالیت این سایت و صاحبش نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند. (دریافت با فرمت pdf)

بالاخره آخرین مقاله سال 90 هم بخش ثابت کتاب IT بود که در این شماره به داگلاس هوف‌استاتر (+) و کتاب مشهورش گودل، اشر، باخ (+) اختصاص پیدا کرد. شاید شما هم در مورد قانون هوف‌استاتر شنیده باشید که می‌گوید: «همیشه بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید طول می‌کشد؛ حتی اگر قانون هوف‌استاتر را رعایت کرده باشید.» (دریافت با فرمت pdf)

یک دیدگاه برای “1390”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.